Serwery w chmurze: czym się kierować przy wyborze?

serwery w chmurze

Wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest prosty. Sky Drive bardzo ułatwia pracę, ale trzeba go dostosować do potrzeb firmy. Radzimy, czym się kierować, by być w pełni zadowolonym oraz jak najlepiej skonfigurować serwer.

Postaw na sprawdzone technologie

Choć na rynku jest wiele rozwiązań, które pozwalają na zarządzanie danymi, nie wszystkie są warte uwagi. Niektóre są niedopracowane, nie można też liczyć na całodobowe wsparcie techniczne. To tylko niektóre aspekty zniechęcające do korzystania z danej platformy. Czym zatem należy się kierować przy wyborze? Przede wszystkim zastosowanymi mechanizmami, o które opiera się system. Są serwery w chmurze, które działają na bazie autorskich rozwiązań, ale są też takie, które wykorzystują sprawdzone technologie typu Open Source, jak LINUX, KVM, LibVirt. Drugie rozwiązanie jest pewniejsze. Wykorzystuje się je przez społeczność na całym świecie, a wszelkie usterki są na bieżąco usuwane. W ten sposób końcowy klient otrzymuje platformę, której działanie jest oparte na sprawdzonych filarach, a prawdopodobieństwo wystąpienia błędu jest znacznie mniejsze.

Nie bądź zależny

Nawet najlepiej zapowiadające się serwery w chmurze mogą w ostatecznym rozrachunku nie spełniać naszych oczekiwań. Stąd lepiej jest wybierać dostawcę, które nie każe się wiązać długoterminową umową. W ten sposób można łatwo zrezygnować z oferowanych usług i wybrać inną propozycję. To bardzo wygodne. Na rynku jest wiele firm, które dostarczają nowoczesnych technologii, a równocześnie nie wymagają, by podpisywać z nimi cyrograf. Jeśli klient będzie zadowolony, to czemu miałby cokolwiek zmieniać. Serwery w chmurze pozwalają na dużą swobodę. Na początek można skorzystać z małego pakietu, a wraz ze wzrostem potrzeb i rozwojem w każdej chwili istnieje możliwość rozszerzenia parametrów serwerów: zwiększyć ilość rdzeni, pamięci wewnętrznej itp. Co ważniejsze tego typu modyfikacje można przeprowadzać bardzo szybko. Od momentu zgłoszenia zapotrzebowania do realizacji mija kilka minut. To bardzo wygodne i znacznie ułatwia kontrolowanie zasobów.

Dowiedz się jak wygląda wsparcie techniczne

Kolejną ważną rzeczą jest wsparcie techniczne. Trzeba się zorientować, czy w cenie usługi jest też opieka informatyka. To dość istotne, bo niepoodziewana awaria systemu znacznie spowolnia pracę, a co gorsza powoduje wiele innych utrudnień. W perspektywie długofalowej może doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej. Wprawdzie produkowane obecnie platformy są bardzo zaawansowane i posiadają szereg zabezpieczeń, ale mimo tego awarie zdarzają się nawet najlepszym. Świadomość, że można liczyć na wsparcie i pomoc dostawcy jest bardzo ważna. Bez tego lepiej nie inwestować w tego typu rozwiązanie. Administrator takiej platformy prawdopodobnie na bieżąco tworzy kopie zapasowe plików. W razie, gdyby pojawił się problem wszystkie dane powinny być do odzyskania. Każda firma inaczej rozwiązuje ten problem. Lepiej więc dopytać się o to szczegółowo, by później nie mieć większych kłopotów.

Leave a Reply