Profesjonalne CV: jak znaleźć pracę, z którą będziemy się identyfikować?

profesjonalne cv

Choć ofert pracy na stronach www i w prasie pojawiają się codziennie tysiące, to w większości są to mało płatne propozycje, które w ogóle nie przynoszą satysfakcji. Żeby nie traktować swoich obowiązków zawodowych jako zło konieczne, trzeba znaleźć dobrą posadę. Taką, która będzie zgodna z naszymi zainteresowaniami i kwalifikacjami.

Polacy nie są oddanymi pracownikami?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Niestety, rynek pracy w Polsce nie jest łatwy. Duże bezrobocie i niskopłatne stanowiska sprawiają, że nie spełniamy się w kwestiach zawodowych, a nasze ambicje odkładamy na bok. Wiele propozycji przypomina prace najemne. Dostajemy odpowiedzialne stanowisko za marną pensję. Nasz kraj jest na szarym końcu, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Do tego sporo osób pracuje na tzw. umowach śmieciowych lub w ogóle „na czarno”. Sytuacja nie rysuje się dobrze. To sprawia, że wielu z nas nie chce się identyfikować z pracodawcą, gdyż czuje się przez niego wykorzystywanym. Niejednokrotnie zarzuca się pracowników coraz większą liczbą obowiązków, a w zamian nie proponuje żadnej rekompensaty finansowej ani innego systemu motywacyjnego. Ta sytuacja doprowadza do tego, że między pracownikiem a podwładnym jest ciągły konflikt. Najgorszą konsekwencją tego stanu rzeczy jest brak przywiązania do firmy i nieidentyfikowanie się z reprezentowaną marką. Jeśli pojawi się ciekawsza propozycja wiele osób bez zastanowienia ją wybiera, porzucając dotychczasowe stanowisko i zostawiając swoje obowiązki innym, jeszcze bardziej sfrustrowanym osobom. Na szczęście można uniknąć takich scenariuszy, ale nie jest to łatwe. Trzeba znaleźć dobrą pracę – taką, w której będziemy się czuć potrzebni, doceniani, a także godnie wynagradzani. Niestety dobrych ofert pracy jest bardzo mało, a jeśli już się pojawiają to na jedno stanowisko aplikuje nawet kilkaset osób.

Wyróżnij się albo zgiń

Osób z podobnymi kompetencjami jest na rynku sporo. O tym, komu uda się zdobyć wymarzone stanowisko decydują czasem drobne, z pozoru rzeczy, indywidualne widzimisię rekrutera, pierwsze wrażenie. Najważniejsze jest jednak to, by w ogóle zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Już na starcie trzeba się pokazać z jak najlepszej strony, Niewątpliwe bardzo w tym pomaga dobrze przygotowane, profesjonalne CV. To pierwszy element decydujący o tym, czy zadzwoni do nas pracodawca. Dokumenty aplikacyjne powinny zostać przygotowane z najwyższa starannością i z troską o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Jednak przede wszystkim profesjonalne CV powinno się wyróżniać na tle konkurencji. Dobra szata graficzna, podkreślenie wszystkich naszych osiągnięć, dopasowanie opisu stanowiska do potrzeb pracodawcy to bardzo ważne elementy. Żeby uzyskać większą skuteczność, lepiej zlecić wykonanie dokumentów profesjonalnym firmom, które wiedzą na co warto zwrócić uwagę i trzeba wyłuszczyć – tak, by CV było zachęcające i wyróżniało się spośród innych. To znacznie zwiększa szanse na to, że doczekamy się upragnionego kontaktu od osoby zajmującej się rekrutacją. Pamiętajmy, że liczy się pierwsze dobre wrażenie. Musimy się dobrze zaprezentować i nie popełnić żadnej gafy. Wprawdzie pod wpływem stresu nie do końca panujemy nad tym, co mówimy, ale o rzeczy, nad którymi mamy kontrole można zadbać. Schludny ubiór, zapoznanie się z dokładnym profilem firmy, do której aplikujemy – to podstawowe kwestie. Później wiele zależy od tego, czy będziemy się umieli dobrze sprzedać no i oczywiście od szczęścia.

Leave a Reply