Pomoc prawna szkody komunikacyjne: kiedy warto z niej skorzystać?

Wypadek może zdarzyć się każdemu. Chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do nieszczęścia. Ważne jest jednak, by jak najszybciej poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Niestety, nie zawsze idzie tak gładko. Czasem potrzebna jest pomoc prawna, bo wycena przedstawiona przez firmę ubezpieczeniową jest znacznie zaniżona.

Kto może dostać środki z ubezpieczenia?

To czy i w jakiej wysokości odszkodowanie otrzymamy zależy od wykupionego ubezpieczenia, a także od okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia drogowego. Jeśli to nie my spowodowaliśmy wypadek, to należy na się pomoc finansowa. Środki będą pobrane z OC sprawcy. Sytuacja komplikuje się bardziej, kiedy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy. Wtedy na jakiekolwiek pieniądze możemy liczyć jedynie, kiedy mamy wykupiony pakiet AC. O wysokości kwoty na naprawę decyduje specjalista oddelegowany z zakładu ubezpieczeniowego. Ocenia on wielkość poniesionych szkód i na tej podstawie wykonuje kosztorys. Powinien on uwzględniać elementy, takie jak: wycena części zamiennych, naprawa z uwzględnieniem technik rekomendowanych przez producenta. Tylko takie podejście do tematu gwarantuje, że samochód będzie w dobrym stanie przez długi czas. Niewykonanie serwisu na dobrym poziomie może spowodować wiele problemów, a kolejna kolizja może się okazać tragiczna w skutkach. Najlepiej, by serwisem zajął się autoryzowany warsztat, który dysponuje wysokiej klasy sprzętem, a także wykwalifikowaną kadrą.

Kiedy ubiegać się o pomoc?

Niestety, czasami wycena zaproponowana przez zakład ubezpieczeń jest bardzo zaniżona. To rodzi wiele problemów, bo środki nie wystarcza na porządną naprawę. W takiej sytuacji można się odwołać. Należy napisać wniosek do ubezpieczyciela, w którym trzeba znaleźć konkretne argumenty przemawiające za tym, że kosztorys nie jest rzetelnie wykonany. Można poprosić o sporządzenie niezależnego kosztorysu, by dołączyć go do dokumentów. To większości wypadków powinno wystarczyć, ale są sytuacje, kiedy ubezpieczyciel dalej zaklina się przy swoim. Wtedy konieczna będzie pomoc prawna szkody komunikacyjne. Najlepiej wybrać kancelarię, która specjalizuje się w tego typu sprawach. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania należnych środków. Najlepiej stawiać na firmy, które korzystają z systemów Audatex, który jest honorowany przez wszystkich ubezpieczycieli. Dzięki temu sporządzony przez niezależne przedsiębiorstwo kosztorys będzie trudny do podważenia, a sprawa powinna być pozytywnie rozstrzygnięta. Jest o co walczyć, bo różnice pomiędzy rzeczywistymi kosztami serwisu, a wyceną ubezpieczyciela mogą się znacząco różnić. Pomoc prawna szkody komunikacyjne może się okazać bardzo pożądana.

Leave a Reply