Place zabaw budżety obywatelskie: władze miasta muszą dbać o obywatelki

Samorządy w miastach i gminach to najważniejsza jednostka, która musi mieć na uwadze dobro obywateli. To oni wpływają na to, co dzieje się w mieście, jakie powstają inwestycje i na co przekazywane są pieniądze z budżetów. Dlatego musimy wybierać rzeczywiście tych przedstawiciele, którzy chcą robić coś dobrego, a nie dlatego startują, bo kazała im partia polityczna.

Najważniejsze inwestycje w mieście

Oczywiście władza centralna w postaci sejmu, senatu i prezydenta państwa również ma wpływ na nasze życie, bo to od nich zależy, jakie podatki będziemy płacić, kiedy pójdziemy na emeryturę i jak wygląda ustrój naszego kraju, jednak na codzienne życie większy wpływ mają samorządy. Mogą one bowiem zainwestować w naprawę dróg, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie jeździć codziennie do pracy, kładą również środki na komunikację publiczną, która im bardziej jest nowoczesna, tym więcej osób z niej korzysta, jest wtedy mniej samochodów na drogach, a przy tym mniej korków. Zaniedbanie kultury również może mieć ogromne znaczenie, bo nagle okaże się, że zamykają się teatry czy opery, a nam pozostają tylko sale kinowe. Jeszcze większy wpływ mają inwestycje na naszym osiedlu, dlatego powstają budżety partycypacyjne. Tym samym możemy się starać na przykład o place zabaw budżety obywatelskie nam to umożliwiają.

Nasi przedstawiciele muszą o nas walczyć

Pamiętajmy, że radni, na których głosowaliśmy są naszymi głosami podczas obrad rady miasta lub gminy. To oni powinni walczyć o to, żeby żyło się nam jak najlepiej i brać pod uwagę nasze potrzeby. Dlatego też, jeśli chcemy, żeby powstały te place zabaw budżety obywatelskie nie są na to jedynym sposobem. Możemy równie dobrze zwrócić się z prośbą o pomoc do radnego, który przedstawi pomysł na odpowiedniej komisji, a później podda to pod głosowanie. Co roku ustalany jest budżet danego miasta, w którym znajduje się miejsce nie tylko na wielkie hale sportowe, ale również na mniejsze inwestycje związane właśnie z miejscami dla dzieci, parkingami, remontami ulic czy zakładaniem oświetlenia. Za wygląd naszych budynków odpowiadają zarządcy, ale tereny wokół nich, drogi miejsce i inne ważne, wspólne miejsca, są już pod jurysdykcją władz samorządowych. Jeśli się nie sprawdzają, możemy przy następnych wyborach okazać niezadowolenie, nie głosując na poprzednich radnych.

Leave a Reply