Pisanie CV: trzy najczęściej popełniane błędy

Dobrze napisany dokument aplikacyjny znacznie zwiększa szansę na angaż. Niestety, wiele osób popełnia kardynalne błędy. Dowiedz się, czego należy unikać i jak napisać CV, by było atrakcyjne dla pracodawcy.

Literówki i błędy stylistyczne

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt wiele pomyłek w treści. Literówki, stylistyka, a nawet ortografia mogą całkowicie zdyskwalifikować kandydata na tle innych. Oczywiście dużo zależy od tego, w jakie miejsce wysyłamy dokument. Jeśli to praca biurowa, w której dodatkowo wymagana jest skrupulatność, zaangażowanie, szansa na angaż staje się minimalna. Jest wielu innych kandydatów, których CV są dopracowane w każdym względzie. Niedbałość o szczegóły sprawia, że w oczach osoby zajmującej się rekrutacją nie podchodzimy poważnie do firmy i jesteśmy niewiarygodni. Jak można nam powierzyć stanowisko, skoro nie radzimy sobie nawet z wypisaniem kilku faktów z życia zawodowego. Zanim wyślemy CV, dokładnie je przeczytajmy. Nie może być mowy o jakichkolwiek niedociągnięciach.

Jedno CV do wszystkich firm

Często wysyłamy CV gdzie popadnie. Nie czytamy nawet dokładnie co jest wymagane i nie zastanawiamy się, czy dana propozycja jest skierowana właśnie dla nas. Wszędzie aplikujemy ten sam dokument, w który się dokładnie nie wczytujemy. pisanie CV
to prawdziwa sztuka. Nie wystarczy stworzyć jednorodnego szablonu, tylko skupić się na tym, by dokument był maksymalnie dostosowany do wymagań pracodawcy. Można wyróżnić informacje w życiorysie, które na danym stanowisku mają kluczowe znaczenie. Jeśli staramy się o posadę handlowca, podkreślmy, że szybko nawiązujemy relacje. Z kolei jeśli w ogłoszeniu jest wymagana znajomość języka obcego, to wyróżnijmy to w CV. Można to zrobić w różny sposób: pogrubić czcionkę, umieścić te dane w widocznym miejscu. Tylko w ten sposób trafimy w samo sedno, a szanse na to, by otrzymać telefon w sprawie pracy znacznie wzrastają.

Nieuporządkowane informacje

Musimy pamiętać, że rekruter nie ma obowiązku, i z reguły tego nie robi, szczegółowo przeglądać CV. Zazwyczaj skanuje wzrokiem dokument i zatrzymuje się na co ważniejszych informacjach. Stąd tak istotne jest, by aplikacja była czytelna i przejrzysta. Pisanie CV musi być przemyślane. Zawarte w nim informacje powinny być podane w takiej formie, by szybko poznać doświadczenia potencjalnego pracownika i zdecydować czy chcemy go zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, czy nie spełnia naszych wymagań. Jeśli więc mamy na koncie ważniejsze osiągnięcia, nie bójmy się do tego przyznać. Zróbmy to w taki sposób, by zostało to od razu dostrzeżone. Możemy pogrubić ważniejsze elementy w życiorysie. To sprawi, że osoba zajmująca się rekrutacją prawdopodobnie zainteresuje się naszą kandydaturą i wykona ten wyczekiwany telefon, który będzie stanowił przełom w naszej karierze zawodowej. Trzeba się więc bardzo przyłożyć, by aplikacja spełniała najwyższe wymagania. Tylko w ten sposób uda się nam osiągnąć sukces.