Operacja zaćmy – kiedy i jak się ja przeprowadza?

Każda z poszczególnych struktur naszego oka ma swoje specjalne zadanie. Soczewka to niewielki twór pozbawiony naczyń i nerwów, zlokalizowany pod tęczówką, o lekko wypukłym kształcie i przezroczystej barwie. Pomimo prostej budowy jest to struktura szalenie ważna dla prawidłowego odbioru bodźców wzrokowych. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie brak ukrwienia, unerwienia i idealna przezroczystość stanowią o jej specjalnych funkcjach. Soczewka oka jest bowiem odpowiedzialna za ogniskowanie obrazu – przekręcanie go o 180 stopni i pomniejszenie, by w takiej postaci umieścić go na siatkówce, skąd obraz we właściwej postaci (prosty i powiększony) zostaje przekazany do mózgu. Niestety, zdarzają się choroby, które zakłócają jej pracę. Jedną z nich jest zaćma. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czym jest zaćma i jak ją leczyć – http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/.

Zaćma – choroba soczewki oka

U niektórych ludzi można gołym okiem dostrzec postępującą zaćmę. Jest to choroba, która objawia się wyraźnym zmętnieniem soczewki oka – stąd też jej druga nazwa “katarakta”. W oku można dostrzec ją, gdy źrenica oka traci swą głęboką czarną barwę i staje się biaława, a tęczówka – mętna. Osoby, u których postępuje katarakta skarżą się na pogarszające się problemy ze wzrokiem, które z biegiem czasu bez interwencji mogą nawet doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Zmiany w postaci mętnienia idealnie przejrzystej dotąd soczewki związane są ze zmianami biochemicznymi w organizmie, powstają często w wyniku zmiany struktur komórkowych oka (na przykład wakuol). Wypełnianie się wakuol wodą powoduje zmianę współczynnika refrakcji i brak zdolności do właściwego pochłaniania światła.

Przyczyny katarakty

Katarakta może być chorobą wrodzoną i występować nawet u niemowląt. Bardzo często jest następstwem starzenia się organizmu lub postępującej cukrzycy. Bywa, że ma związek z wahaniami poziomu glukozy we krwi. Tkanki oka mogą też zostać uszkodzone w wyniku energii rozchodzącej się wewnątrz oka, na przykład wskutek tępego urazu oczodołu. Duże ryzyko zaćmy zachodzi przy urazie gałki ocznej ostrym narzędziem. Co istotne – proces mętnienia może trwać latami lub może postępować w ciągu kilku godzin. Na szczęście moment wykrycia choroby nie ma większego wpływu na skuteczność operacji zaćmy.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy to dość prosty zabieg chirurgiczny. Polega on na wymianie zmętniałej soczewki na sztuczną, akrylową. Sztuczna soczewka powstaje na drodze syntezy ze sztucznych tworzyw. W związku z powyższym jest ona stosunkowo tanim narządem oka, który nie generuje konieczności transplantacji od innej osoby żywej. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko powikłań, a także niweluje do minimum koszty przeprowadzenia zabiegu. Dzięki wstawianiu akrylowych soczewek możliwe jest przeprowadzanie zabiegów operacji zaćmy tak wielu, jak jest to potrzebne, bez generowania niepotrzebnych kolejek czy zapisów na zabieg.

Gdzie można zoperować zaćmę?

Zabieg wymiany zmętniałej soczewki na sztuczną jest krótki, nie wymagający specjalnych przygotowań pacjenta do zabiegu – wystarczą podstawowe badania ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wyliczenie mocy optycznej soczewki sztucznej. Kataraktę można zoperować w publicznych szpitalach, mając skierowanie od lekarza okulisty, na NFZ. Dobrym wyjściem jest również skorzystanie z usług prywatnych klinik okulistycznych. Oferują one bardzo atrakcyjne cenowo zabiegi kosztujące kilkaset złotych i pozwalające się cieszyć ponownie prawidłowym widzeniem już kilka godzin po zabiegu.

Przebieg zabiegu operacji zaćmy

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalnych kropli wkraplanych do oka. Wykonuje się mikroskopijne nacięcie w zewnętrznej powierzchni gałki ocznej. Pozwala ono na wprowadzenie narzędzi chirurgicznych. Za ich pomocą zmętniała soczewka zostaje rozdrobniona, a następnie wyssana z oka. Na jej miejsce układa się soczewkę sztuczną, która bardzo szybko akomoduje się w oku. Brak nerwów i naczyń krwionośnych w soczewce jest dużym atutem w przypadku przeprowadzania tego zabiegu. Wynika z niego absolutne minimum komplikacji i powikłań. Gdyby jednak jakiekolwiek się pojawiły – należy natychmiast skonsultować się z chirurgiem.

Leave a Reply