Jaką gitarę basową wybrać?

gitary

Zakup porządnej gitary basowej wbrew pozorom nie jest zadaniem takim prostym jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli gitar basowych i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem mogą mieć na starcie naprawdę bardzo duży problem z wybraniem odpowiedniego sprzętu do grania.

Cenowy dylemat

Oczywiście jednym z najważniejszych parametrów przy zakupie nowej gitary basowej, będzie zasobność naszego portfela. W przedziale od 400 do 600 zł możemy kupić naprawdę dobrą używaną gitarę, która będzie nam sprawnie służyć przez wiele długich lat użytkowania. Najlepiej poszukać używanej gitary na aukcjach internetowych, komisach, albo giełdach. Wysokiej jakości używane gitary basowe dostępne są również w niektórych sklepach muzycznych, które oferują swoim klientom możliwość zakupu używanych instrumentów.

W granicach 1000 zł będziemy mogli już kupić nowy sprzęt takich producentów jak choćby Zak, Washburn, Squier, BC Cornett, Stagg, czy Mayones, która w naszym kraju cieszy się naprawdę dużą popularnością. Jeżeli chcemy kupić naprawdę dobry sprzęt, a nie mamy zielonego pojęcia o gitarach basowych to warto skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na temacie i posłuży nam swoją cenną radą. Gitary basowe to instrumenty, które będą nam służyć przez wiele długich lat zwłaszcza jak się o nie dobrze zadba dlatego też nie powinniśmy zbytnio oszczędzać na zakupie swojej pierwszej gitary basowej.

Jakość, przy któej można zaszaleć

W przedziale cenowym od 1000 do 2000 zł możemy już dostać sprzęt półprofesjonalny. Tutaj warto z pierwszej kolejności rozglądać się za takimi markami jak choćby GMR, Yamaha, czy Ibanez. W tym zakresie cenowym możemy już kupić 5-cio strunowy sprzęt naprawdę z najwyższej światowej półki. Jeżeli dysponujemy dużą gotówką możemy także zacząć rozglądać się za gitarami lutniczymi, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i coraz więcej muzyków na nich gra. Gitary lutnicze na zamówienie są jednak stosunkowo drogie i co gorsze tutaj musimy znać się dobrze na sprzęcie, albo jak wcześniej zostało wspomniane musimy znać kogoś kto pomoże nam wybrać odpowiednie parametry naszej gitary basowej.

Techniczne aspekty gitary basowej

Warto również zaznaczyć, że w gitarach basowych możemy spotkać się z bardzo różnymi modelami przetworników, które są bardzo specyficzne z racji tego, że dedykowane są jedynie gitarom basowym. Przetworniki charakteryzują się zdecydowanie większą rezystancją, która wynika ze zwiększenia ilości zwojów. W dzisiejszych czasach najczęściej spotykane są na naszym rynku jednocewkowe przetworniki oraz przetworniki typu „Split-coil”. Na półkach sklepowych możemy znaleźć również zdecydowanie mniej popularne humbuckery. Jeżeli chcą Państwo poprawić komfort gry na gitarze basowej to powinniście zainwestować w specjalną podpórkę, która instalowana jest do gryfu naszej gitary.

Wybierając swoją pierwszą gitarę basową powinniśmy również dokładnie sprawdzić, czy gryf może być regulowany specjalnymi nakrętkami, które wykonane są ze stali lub graficznych prętów napinających. Tanie gitary basowe niestety nie posiadają takich regulatorów, dlatego też jeżeli myślimy o poważnym graniu to należy unikać tych instrumentów. Szyja naszej gitary może być wykonana oczywiście z drewna, albo z zdecydowanie bardziej wytrzymałych materiałów takich jak na przykład: grafit, czy popularne aluminium. Jeżeli zależy nam na stabilności to powinniśmy unikać szyi drewnianych.

Leave a Reply