Inteligentna hodowla, a sterownik do szklarni

sterownik do szklarni

W dzisiejszych czasach technologia wiele nam ułatwia. Dowodem na to jest inteligentna hodowla. Sprawdź, co to jest i w jaki sposób ma w tym udział sterownik do szklarni.

Współczesna technologia ułatwia życie

Współczesna technologia doprowadziła nas do miejsca, gdzie wiele obowiązków zdejmują z nas komputery, sterowniki, mikroprocesory. Coraz popularniejsze rozwiązania inteligentnych domów, ułatwiają nam życie każdego dnia. Oczywistym zatem stało się, że tego typu rozwiązania, trafią także do przemysłu. Jednym z takich zastosowań może być sterownik do szklarni. Troska o prawidłowy rozwój roślin na każdym etapie hodowli, sprawia, że łatwiejszym dla człowieka jest zlecenie rozwiązaniom technologicznym, opieki nad poszczególnymi fazami rozwoju roślin. Jak wiadomo rośliny rozwijają się i żyją według ściśle określonego cyklu. Takie czynniki jak prawidłowa temperatura, oświetlenie, podlewanie, nawożenie czy wentylacja stanowią kluczowe aspekty prawidłowej wegetacji roślin. Niegdyś za każdy z tych elementów odpowiedzialny był człowiek. Wystarczyło jedno opóźnienie, niewłaściwa ilość podanego czynnika, a cały trud wyhodowania wymagającej odmiany określonej rośliny, mógł zostać zniweczony. Dzięki zastosowaniu elektroniki i sterowników, istnieje obecnie możliwość łatwego zaprogramowania godzin oświetlenia, intensywności światła, zdalnie otwieranych i zamykanych za pośrednictwem siłowników włazów wentylacyjnych.

W jakich jeszcze aspektach pomaga sterownik do szklarni?

Nie inaczej jest w przypadku podlewania. Tutaj istnieje możliwość nie tylko zaprogramowania dokładnego czasu podlewania, ale także ilości strumieni. W przypadku hodowli na otwartej powierzchni, istnieje możliwość uzależnienia funkcji podlewania od ewentualnych opadów. Podobnie jest w przypadku konieczności dozowania wszelkiego rodzaju mieszanek nawozów. W bardzo inteligentnych systemach, sterowniki mogą dokonywać najpierw pomiaru wilgotności gleby, a następnie w zależności od ustawionych parametrów, realizować funkcje podlewania w takiej ilości, aby roślina uzyskała niezbędne do rozwoju parametry podłoża. Tego typu rozwiązania technologiczne jak sterownik do szklarni w istotny sposób przyczyniają się do zwiększenia wydajności produkcyjnej gospodarstw ogrodniczych, ale także umożliwiają wprowadzenie na rynek rzadkich i trudnych w hodowli odmian roślin.

Leave a Reply