ERP – nowoczesne rozwiązania szyte na miarę

Nie tak łatwo konkurować we współczesnych warunkach biznesowych. Rynek nieustannie się zmienia, a nawet niewielkie firmy czasem są zmuszone do walczenia o klientów z przedsiębiorstwami nie tylko z całego kraju, ale nawet z zagranicy. Na szczęście z pomocą przychodzą im nowoczesne rozwiązania technologiczne.

ERP, czyli tak właściwie co?

ERP (Enterprise Resource Planning) to specyficzny rodzaj oprogramowania, którego zadaniem jest takie zoptymalizowanie procesów i zasobów posiadanych przez przedsiębiorstwo, by usprawnić jego funkcjonowanie i osiągnąć założone cele biznesowe. Systemy z obszaru ERP obsługiwać mogą zarówno gospodarkę magazynową, procesy księgowe, jak i zarządzanie zasobami – także tymi ludzkimi. W efekcie firmy używające ERP mogą śmiało konkurować na globalnym rynku – są bliżej klientów końcowych, mają dostęp do wszystkich danych umożliwiających analizowanie sytuacji biznesowej oraz są w stanie maksymalnie ograniczyć zasoby magazynowe, także w przypadku prowadzenia produkcji.
Co więcej rozwój rynku ERP sprawia, że dostępne rozwiązania są coraz bardziej zróżnicowane i zaawansowane technologicznie. Co widać bardzo wyraźnie na przykładzie oferty najpopularniejszego w Polsce dostarczyciela systemów tej klasy, czyli krakowskiego Comarchu. Dla małych firm stworzono Comarch ERP Optima, dla większych ERP XL, a dla holdingów i firm międzynarodowych Comarch Altum. To oczywiście sporo uproszczenie, bo ostateczny wybór systemu ERP jest ciut bardziej skomplikowany i nie powinien uwzględniać wyłącznie samego rozmiaru prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa.

ERP a wymagania sprzętowe

Rosnąca dostępność i coraz rozsądniejsze ceny sprzętu komputerowego sprawiają, że nawet w niewielkich firmach istnieje możliwość implementacji w pełni funkcjonalnych systemów klasy ERP. W większości przypadków nie będzie konieczna mocna ingerencja w strukturę technologiczną przedsiębiorstwa, ale warto swoją sytuację przeanalizować już na etapie wyboru ERP i oceny jego wymagań sprzętowych.

Zyski ze stosowania ERP

Zyski ze stosowania prawidłowo wdrożonego systemu klasy ERP są nie do przecenienia i obejmują większość aspektów i poziomów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pozytywne zmiany można zauważyć w rentowności działań, gospodarowaniu zasobami, gospodarce magazynowej, usprawnieniu łańcucha produkcyjnego i wielu innych obszarach. Najważniejszym jednak skutkiem stosowania ERP jest całościowa poprawa procesów zachodzących w firmie i znaczące podniesienie konkurencyjności podmiotu na rynku.

Leave a Reply