Drony profesjonalne wykorzystywane w dziennikarstwie i fotografii

Coraz częściej w internecie czy gazetach możemy podziwiać fotografię z lotu ptaka. Dawniej, były one możliwe tylko jeśli fotograf wsiał na pokład samolotu bądź helikoptera. Było to trudne logistycznie, wymagało pozwoleń i dużych kosztów. Wszystko zmieniło się, odkąd ogólnodostępne stały się drony. To one pomagają wykonywać zdjęcia z dużej wysokości.

Bezzałogowe statki mają już prawie 100 lat

Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane były już w latach 20. XX wieku podczas działań wojennych. Dzięki nim można było poznać pozycję wroga, a także sprawdzić najbliższy teren. Przez długi okres czasu drony były wykorzystywane tylko przez wojsko, w czasach II wojny światowej używano ich do spuszczania bomb na miasto. Dopiero w XXI wieku drony profesjonalne stały się bardziej powszechne i dostępne. Okazało się bowiem, że można je wykorzystywać do robienia zdjęć z lotu ptaka, a także przy badaniach naukowych. Szczególnie monitorują one obszary podbiegunowe, na które dostęp człowieka jest ograniczony. Pozwalają również poznać dokładnie życie dzikich zwierząt, bez ingerencji w ich przestrzeń. Drony profesjonalne w przyszłości mają roznosić paczki i pizzę, a najnowszym pomysłem firmy Google jest ich wykorzystanie do dostarczenia internetu w krajach trzeciego świata, gdzie nie ma możliwości przyłączenia sieci.

Reklama, dziennikarstwo i nieruchomości

Drony profesjonalne znalazły swoje zastosowanie w reklamie i marketingu. Są często wykorzystywane do kręcenia krótkich spotów czy robienia zdjęć w miejscach, gdzie człowiekowi trudno dotrzeć i pozwala na kadry do tej pory niedostępne dla fotografii. Pierwszą branżą, która komercyjnie wykorzystywała drony były jednak agencje nieruchomości, które dzięki nim mogły fotografować swoje inwestycje, a następnie wykorzystywać w reklamach. Powstają całe dzienniki budowy, które w dokumentacji mają zdjęcia wykonane z dronów. Coraz częściej po drony sięgają również redakcje, które wykorzystują je aby być w centrum zdarzeń, nie przebywając na miejscu. Do tego wykorzystuje się je przy uprawianiu sportów ekstremalnych czy wyczynowych, gdzie w normalnych warunkach operator kamery nie mógłby towarzyszyć śmiałkowi.

Leave a Reply