Co trzeba wiedzieć o serwerach w chmurze?

serwery w chmurze

Coraz częściej mówi się o usłudze zwanej cloud computing, czyli chmurze obliczeniowej. Do tego stopnia, że nie sposób jest ją ignorować. Jest przedstawiana jako najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie dla firm, które łączy w sobie bezpieczeństwo i wygodę użytkowania z relatywnie dość niskimi opłatami za użytkowanie. Jednak zanim wybierzemy konkretną usługę, dobrze jest zapoznać się z możliwościami, jakie daje ta usługa i dowiedzieć się, czym ona właściwie jest.

Aby zrozumieć, czym właściwie są serwery w chmurze, na początek warto zrozumieć podstawowe pojęcia, które stanowią podstawę całej usługi. Po pierwsze wirtualizacja. W przypadku chmury obliczeniowej jest to możliwość uruchomienia kilku różnych systemów operacyjnych na niezależnych od siebie wirtualnych maszynach, które z kolei działają na jednej lub wielu maszynach fizycznych. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość podziału zasobów, przydzielanie ich do poszczególnych maszyn oraz emulację, która sprawia wrażenie, że system operacyjny działa na fizycznym sprzęcie.

Bezpośrednio z pojęciem wirtualizacji wiąże się specjalne oprogramowanie nazywane hiperwizorem, które kontroluje, czy proces wirtualizacji przebiega prawidłowo. To oprogramowanie ma bezpośredni wpływ na dostęp do poszczególnych systemów operacyjnych bądź też ich wersji. Taka opcja nazywana jest parawirtualizacją. Jednak możemy także zdecydować się na pełną wirtualizację, która pozwala na uruchomienie dowolnego systemu operacyjnego. W zależności od tego, jaką chmurę obliczeniową wybierzemy, istnieje możliwość bądź nie dowolnej zmiany hiperwizora, z którego chcemy korzystać.

Tutaj docieramy do serwera wirtualnego. Udostępnia on wszystko to, co oferuje dla aplikacji serwer fizyczny, jednak w sposób zwirtualizowany. Jego rolą jest kontrolowanie wszystkich odwołań oprogramowania do sprzętu oraz systemu operacyjnego uruchomionego w nim. Pod względem użytkowym nie różnią się one w zasadzie niczym od serwerów fizycznych. Kontrolują je określone wgrane systemy operacyjne, które dostawca usługi przygotowuje w formie obrazów maszyn wirtualnych. Określają je takie parametry jak wydajność, regulowana liczba wirtualnych procesorów oraz wielkość pamięci.

Wielką zaletą korzystania z chmury obliczeniowej są oszczędności, jakie dzięki niej zyskuje przedsiębiorca. Zamiast kupować nowe oprogramowanie i serwery, niejako wypożycza je w ramach określonej usługi. Ponadto płaci jedynie za faktyczne zużycie, bez stałych opłat. Także wygoda użytkowania jest o wiele większa niż w przypadku innych usług oferowanych firmom do tej pory. Chmury obliczeniowe to usługi skalowane. Oznacza to po prostu, że wszystkie parametry można w dowolny sposób zmieniać, w zależności od realnych potrzeb. Ponadto nie są one w żaden sposób zależne od aktualnej dostępności zasobów. W razie jakiejkolwiek awarii bądź innej sytuacji losowej serwer w chmurze zostaje przesunięty na inną wolną maszynę fizyczną. W sposób całkowicie niezauważalny dla użytkowników. Oznacza to, że awaria jednej maszyny nie powoduje załamania całego serwera.

Serwery w chmurze CloudOX – sprawdzone przez wymagających specjalistów!

 

Leave a Reply